;

Makaleler » Zeytinyağı Bloğu » Nedir Bu Soğuk Sıkım Reklamı!

Nedir Bu Soğuk Sıkım Reklamı!

Nedir Bu Soğuk Sıkım Reklamı!

Zeytinyağının yüzyıllardır bin bir derde deva mucizevi bir besin olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle Ege sofralarının baş tacı olan bu besinin günümüzde artan marka çeşitliliği ve gelişen endüstri teknikleriyle en doğalını bulmak her zaman kolay olmuyor. Kimi zaman koklayarak kimi zaman etiket değerlerine göre değerlendirdiğimiz zeytinyağını hiçbir bilgimiz olmasa bile soğuk sıkım damgasına göre satın aldığımız oluyor.

Peki nedir bu soğuk kısım yöntemi?

Soğuk sıkım zeytinyağlar, zeytinlerin 25 santigrat derecenin altındaki ortamda besin değerlerini kaybetmeden yoğurulmasıyla elde edilir. Marketlerde karşımıza çıkan fabrikaların seri üretim zeytinyağları sıcak sıkımdır. Bu yağlar zeytinin 25 santigrat derecenin üzerindeki su ile yoğurulmasıyla ortaya çıkar. Ne yazık ki birçok kâr amacını birinci sıraya koyan firma bu suyun sıcaklığını 45 derecelere kadar çıkarmaktadır. Zeytinyağının içerisindeki uçucu bileşenler ortamın 25 santigrat derecenin üzerinde olmasıyla kaybolurlar. Ayrıca soğuk sıkım adı altında çok fazla pres altında kalan zeytinyağı da kalitesini kaybeder. Preslenerek yapılan zeytinlerin asidi yükselir ve kalitesi düşer. Ayrıca antioksidan özellikleri de azalır.

Tüm bu bilinçsiz üretim yöntemleri zeytinyağından alınan besleyiciliği minimum seviyeye düşürür. Zeytinyağının kıymetini bilen bir marka olarak ürünlerimizi tüketicilerimiz için hazırlarken Soğuk Sıkım ve Sızma tekniklerini kullanıyoruz. Elde ettiğimiz yağın kilogramından ziyade kalitesinin önem az ettiğinin bilinciyle üretim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı