;

Makaleler » Zeytinyağı Bloğu » Zeytinyağının Sağlığa Olan Faydaları

Zeytinyağının Sağlığa Olan Faydaları

Zeytinyağının Sağlığa Olan Faydaları

Naturel Sızma Zeytinyağı vs Diğer Yağlar

Naturel sızma zeytinyağı, santrifüj ile suyu alınmış zeytin meyvesinin suyudur, arıtılmamış, tamamen doğal bir üründür, işlemin herhangi bir adımında ısı veya kimyasal kullanılmadan oluşturulur.

Sızma zeytinyağı ve rafine edilmemiş hindistancevizi yağının yanı sıra, diğer tüm yaygın gıda yağları kimyasal işlem gerektirir. Mısır yağı, yerfıstığı yağı ve kanola yağı da dahil olmak üzere tüm bitkisel yağlar, EPA'nın farelerle olan çalışmalarında nörotoksin olarak tanımladığı bir kimyasal olan Heksan gibi endüstriyel çözücüler ile birlikte yüksek ısı kullanılarak tohumlardan ekstrakte edilir.

Kimyasal ekstraksiyonla oluşturulan tohum yağlarının yenilebilir hale getirilmesi için hala ağartılması ve kokularının giderilmesi gerekir ve bu işlemler doğal besin maddelerini yok ederken bu yağlar tüketildiğinde bir dizi hastalığa katkıda bulunabilecek serbest radikaller üretir.

2019 yazında piyasaya sürülen ve UMass Amherst tarafından gerçekleştirilen bitkisel yağların tehlikelerini gösteren en son çalışma, bu rafine çoklu doymamış kızartma yağlarının tüketiminin, hastalıklı kolonları olan kişilerde semptomları şiddetlendirdiğini öne sürdü.

Araştırmalar, diyetinizdeki bu işlenmiş, çoklu doymamış yağlardan herhangi birinin, sızma zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağlarla değiştirilmesinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini ve genel sağlığı iyileştirebileceğini gösteriyor.

Ayrıca, sızma zeytinyağı, yağın yüksek polifenol içeriğinin bir sonucu olarak kanıtlanmış birçok sağlık yararına sahiptir. Bu değerli antioksidanlar başka hiçbir yemeklik yağda bulunmaz.

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Zeytinyağı, ünlü Akdeniz diyetinin temel taşı ve önemli bir bileşenidir. Diğer yemeklik yağlardan çok daha sağlıklı ve tereyağı gibi diğer yağlardan daha sağlıklıdır.

Bu, özellikle %100 doğal olan ve herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmayan tek yemeklik yağ olan sızma zeytinyağı için geçerlidir. Zeytinyağı tüketiminin felç, kalp hastalığı, Alzheimer, diyabet, osteoporoz ve hatta kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini öne süren çalışmalar vardır.

Çok sayıda başka sağlık yararı vardır, ancak kesin olan bir şey, bitkisel tohum yağları ve diğer düşük kaliteli yemeklik yağların tüketilmesiyle ilişkili risklerden korunacağınızdır.

Kanıtlanmış Bir İlaç

Besin yönünden yoğun olan Naturel Sızma Zeytinyağı, “antioksidan, antimikrobiyal, hipoglisemik, vazodilatör ve antihipertansif etkiler” dahil olmak üzere insan sağlığına sayısız fayda sağlayan birçok farklı polifenolik bileşik içerir.

1. Natural Sızma Zeytinyağı, kalori kısıtlamasına benzer faydalar sağlar

Sızma zeytinyağında bulunanlar da dahil olmak üzere bitki polifenolleri, özellikle hücresel sağlığı düzenleyen bir protein ailesi olan sirtuinlerin aktivitesini ve seviyelerini etkileyerek, kalori kısıtlamasının vücut üzerindeki etkilerini taklit eden özelliklere sahiptir. İnsanlarda kalori kısıtlaması, yaşam süresini uzatmak ve yaşa bağlı hastalık riskini azaltmak gibi birçok yararlı etki göstermiştir.

2. Enflamasyonu azaltır ve romatoid artrit semptomlarını hafifletir

Natürel Sızma Zeytinyağı, sistemik inflamasyonu azaltabileceğini göstermiştir. Enflamasyona neden olan spesifik enzimlerin aktivitesini inhibe ederek, Natürel Sızma Zeytinyağındaki oleocanthal, iltihaplanma çeşitli kronik hastalıklarda bilinen bir faktör olduğundan sağlık sonuçlarının iyileştirilmesine yardımcı olur.

Bazı kanıtlar, sızma zeytinyağının romatoid artrit ile ilişkili ağrı, iltihaplanma ve oksidatif stresi azaltabileceğini düşündürmektedir. Balık yağı alan hastalar, diyetlerine sızma zeytinyağı eklendiğinde de önemli gelişmeler gösterdi.

3. Kanserle mücadele için heyecan verici sonuçlar sunar

Natürel Sızma Zeytinyağında bulunan polifenollerin, hem hücre çoğalmasını azaltmada hem de hücre ölümünü artırmada kanser hücreleri üzerinde zayıflatıcı bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Natürel Sızma Zeytinyağının polifenolleri özellikle meme kanseri hücrelerine karşı etkili görünmektedir ve ayrıca sağlıklı hücrelere zarar vermeden cilt kanseri hücrelerini de öldürebilir.

4. Vücudu onarır ve yaşlanmayla mücadele eder

Natürel Sızma Zeytinyağı polifenolleri, vücudun ölü hücreleri temizleme ve yeni hücreler oluşturma sistemi olan otofajiyi uyarır ve bitki fenollerinin nörodejenerasyona karşı güçlü bir silah olduğunu düşündürür. International Journal of Molecular Science'da yazan bilim adamları, "Natürel Sızma Zeytinyağı polifenollerinin, bitki tarafından üretilen yeni bir gerosupresan ailesi olarak kabul edilebileceğini... yaşlanmaya ve kanser de dahil olmak üzere yaşa bağlı hastalıklara karşı korunmaya yol açtığını" buldular.

5. Amiloid hastalıklarına yol açan süreçlere müdahale eder

Amiloid hastalıklarının semptomları, diyabet ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar ile korelasyon göstermektedir. Natürel Sızma Zeytinyağı polifenolleri, Alzheimer ile ilişkili amiloid proteinlerinin birikimini ve birikmesini azaltıyor gibi görünüyor; bir çalışmada, sızma zeytinyağı kullananlara kıyasla, kullanmayanlara kıyasla bilişsel eksiklik olasılığının azaldığı tespit edildi. Aynı çalışma,Natürel Sızma Zeytinyağı tüketen kohorttakilerin daha düşük inme insidansına sahip olduğunu ve ayrıca kardiyovasküler hastalık ve KVH ile ilişkili mortalite riskinin azaldığını buldu.

6. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Birçok çalışma, sızma zeytinyağının kardiyovasküler sağlık için çok faydalı olduğunu bulmuştur. NSZ'ndaki polifenoller kalp hastalığı riskini düşürür, LDL kolesterol seviyelerini ve toplam kolesterol seviyelerini düşürür ve arterlerde plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur. İtalya, Napoli Üniversitesi tarafından yayınlanan 2000 tarihli bir araştırma, düzenli olarak sızma zeytinyağı tüketiminin, hipertansiyon için ilaç reçete edilen bireyler için günlük dozaj gereksinimini azalttığı sonucuna varmıştır.

7. Obezite sonuçlarını iyileştirir

Çeşitli bitki fenolleri, obezite ile ilgili koşullarla mücadele etme yeteneğini gösterir. Natürel Sızma Zeytinyağı polifenollerinin tüketimi, uygun hücre fonksiyonunu daha iyi düzenleyerek gıda alımını ve yağ dokusu birikimini azaltmaya yardımcı olabilir, bu aynı zamanda obezite ile ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan bir süreçtir.

Obezite, hem kardiyovasküler hastalık hem de tip 2 diyabet ile yüksek korelasyona sahiptir. Sızma zeytinyağında bulunan polifenollerin, yağ metabolizmasını ve insülin duyarlılığını iyileştirdiği ve aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Tipik olarak vücut, yağları adiposit adı verilen hücrelerde depolar. Obez bireylerde, sızma zeytinyağı, yağ asitleri yağ olmayan dokularda depolandığında lipotoksisiteyi ve hücre ölümünü önlemeye yardımcı olabilir.

Natürel Sızma Zeytinyağı ayrıca metabolik sendromla ilgili karaciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve oksidatif stresi hafifleterek ve inflamatuar yanıtı iyileştirerek alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına karşı koruma sağlayabilir.

8. Antibakteriyel özellikler gösterir

Araştırmalar, zeytinyağının ülser ve mide kanseri ile ilişkili bakterileri yok edebileceğini gösteriyor. Helicobacter pylori bakterisinin suşları bir miktar antibiyotik direnci göstermiştir. Testlerde sızma zeytinyağı, antibiyotik direnci olanlar da dahil olmak üzere tüm bakteri türlerini yok edebildi.

9. Depresyon riskini azaltır

Araştırmalar, Merditerranean diyetinin bir parçası olarak sızma zeytinyağı tüketiminin, özellikle trans yağ tüketen bir grupla karşılaştırıldığında, depresyon riskini azaltabileceğini düşündürmektedir; bu, artan depresyon riski ile korelasyon gösteren bir uygulamadır.

10. Epigenetik tedavi

Epigenetik terapi, bireyin diyetinin bir parçası olarak tüketilen besinlerin genlerin kendilerini nasıl ifade ettiğini değiştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini inceleyen daha yeni bir bilim alanıdır. Eski "sen ne yersen osun" sözüne benzer şekilde bilim, bitki polifenollerinden zengin bir diyetin kanser gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda hatalı biyolojik süreçleri ve hatta yaşlanmayı da engelleyebileceğini ortaya çıkarmaya başlıyor.

Oleik asit

Sızma zeytinyağı, esas olarak tekli doymamış yağ asitlerinden yapılan tek yağdır ve yağın %80'e kadarı oleik asitten oluşur. Aslında, sızma zeytinyağı, mevcut en iyi oleik asit kaynağımızdır. Oleik asit insan sağlığı için hayati öneme sahiptir. Birçok organda bulunurken, insan beyninde bulunan ana yağ asididir.

Oleik asit üzerinde birçok çalışma yapılmıştır ve vücuttaki her hücreye hayati besin sağladığı, hücre sağlığını iyileştirmede ve erken hücre ölümünü önlemede kritik öneme sahip olduğu yaygın olarak anlaşılmıştır. Oleik asidin, koruyucu HDL seviyelerini korurken kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Kortikosteroidleri vücut için daha erişilebilir hale getirerek iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Oleik asit ayrıca kanserin önlenmesinde de rol oynayabilir.

Oleik asidin sağladığı birçok faydaya ek olarak, antioksidan özelliklere sahip bir dizi bileşik olan tokoferollerin koruyucu etkilerini geliştirme yeteneğinden de bahsedilir.

Antioksidanlar ve Serbest Radikaller

Hepimiz bir kez kesilip açıldıktan sonra bir elmanın oksidasyon süreci boyunca nasıl hızla beyazdan kahverengiye dönüştüğünü gördük. Ne yazık ki oksidasyon hepimizin başına gelen doğal bir süreçtir! Normal metabolik süreçlerimiz sırasında, yani. nefes alırken ve enerji kazanırken meydana gelen kimyasal reaksiyonlar, vücudumuzdaki oksijen molekülleri elektron kaybederek serbest radikaller olarak bilinen hale gelir. Bu kararsız oksijen molekülleri, onları tamamlamak için yeni elektronlar arayacaktır. Metallerde, bu oksidasyon süreci, oksitlenmiş bir elmanın etinin kahverengiye dönüşmesine benzer şekilde pas oluşturur.

Serbest radikaller insan vücudundaki sağlıklı hücrelere bağlandığında, reaktif oksijen türleri adı verilen bileşikler oluşur. Bu bileşikler vücudun yapı taşlarına zarar verebilir ve onları yok edebilir: yağ asitlerimiz, proteinlerimiz, hatta DNA'mız. Serbest radikaller tarafından ezilen bir vücudun, çok çeşitli hastalıklara yol açabilen ve aynı zamanda yaşlanma sürecini hızlandıran bir durum olan oksidatif stres altında olduğu kabul edilir.

Ne yazık ki vücutta serbest radikallerin oluşumu sadece metabolik süreçlerimizle sınırlı değildir. Radyasyon, hava kirliliği ve endüstriyel kimyasallar gibi dış kaynaklar da vücutta serbest radikallerin oluşumunu teşvik edebilir. Neyse ki gezegenimiz bize antioksidan özelliklere sahip birçok doğal madde sunuyor.

Antioksidanlar, elektronları tehlikeli serbest radikallere bağışlayabilen ve sağlıklı hücreleri etkilemelerini önleyen kararlı moleküller sağlayarak fiziksel sağlığı iyileştirir. Antioksidanlar, halihazırda oluşturulmuş herhangi bir reaktif oksijen türünün aktivitesini engellemeye de yardımcı olabilir. Bu işlemler, hücresel hasarı hemen yavaşlatmaya ve hatta durdurmaya yardımcı olur.

Vücut serbest radikalleri temizleyen enzimler üretirken, ana antioksidan kaynağı beslenmemizden gelir. Antioksidan özelliklere sahip herhangi bir yağda çözünen bileşiğin toplu adı Vitamin E'dir.

Naturel Sızma Zeytinyağının Vitaminleri

E vitamini

Alfa tokoferol, sızma zeytinyağındaki birincil E vitamini türüdür. Bir yemek kaşığı zeytinyağından yaklaşık 2 miligram E Vitamini alınabilir, bu da önerilen günlük E Vitamini alımının yaklaşık %10'udur.

NIH'ye göre E Vitamini anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, kalp hastalığı insidansını azaltabilir ve ayrıca kadınlarda kardiyovasküler sorunlardan ölüm olasılığını azaltabilir. Mayo Clinic, E Vitamininin Alzheimer hastalığının ilerlemesini önlemeye yardımcı olduğunu öne sürüyor.

K vitamini

Sızma zeytinyağında bulunan diğer ana vitamin, 1 çorba kaşığı zeytinyağında önerilen günlük K Vitamini alımının yaklaşık %10'u ile K Vitaminidir. Araştırmalar, K vitamininin kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmak için önemli bir besin olduğunu göstermektedir. K vitamininin ayrıca kemik sağlığını iyileştirdiği ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olabileceği belirtilmiştir. K vitamini beyin, kalp, karaciğer, pankreas ve kemik dahil olmak üzere birçok ana organda bulunur.

Bu 2 kritik vitaminin kaynağı olmanın ötesinde, sızma zeytinyağı, yüksek doğal polifenol içeriği sayesinde sağlık üzerinde derin faydalar sağlar.

Polifenoller - Doğanın güçlü antioksidanları

Sızma zeytinyağı, başka hiçbir yemeklik yağda bulunmayan değerli antioksidanlar olan polifenoller içeren doğal bir meyve suyudur. Birçoğu, sızma zeytinyağındaki polifenollerin, düzenli olarak Akdeniz diyeti tüketen kişilerde görülen düşük kalp hastalığı insidansından sorumlu olduğunu düşünmektedir.

Zeytinyağındaki fenolik konsantrasyonu birkaç değişkene bağlıdır:

  • kültivar / çeşit
  • olgunlaşma aşaması (zeytin olgunlaştıkça oleuropein içeriği azalır)
  • çevresel faktörler (rakım, yetiştirme uygulamaları, sulama)
  • ekstraksiyon koşulları (ısı, ilave su, malaksasyon)
  • Zeytin hamurlarından yağı ayırmak için kullanılan ekstraksiyon sistemleri (basınç, santrifüj sistemleri)
  • depolama koşulları
  • hasattan beri geçen süre

Sızma zeytinyağındaki başlıca polifenoller şunları içerir:

oleuropein

Natürel Sızma Zeytinyağındaki acılıktan sorumlu olan bu bileşiğin, insan vücudunun hasarlı hücreleri ortadan kaldırma ve yeni, sağlıklı hücreleri yeniden oluşturma süreci olan otofajiyi desteklemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu süreç, sızma zeytinyağının nörodejenerasyona karşı güçlü bir silah olmasına yardımcı olur.

oleacein

Çalışmalarda bu bileşiğin kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede faydalı olduğu ve ayrıca antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda anti-proliferatif olarak kabul edilir, yani kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engeller.

oleocanthal

Sızma zeytinyağındaki keskinlikten (boğazın arkasında yanma hissi) sorumlu olan bu bileşiğin, ibuprofen'e benzer, steroid olmayan bir anti-inflamatuar ajan olduğu kanıtlanmıştır. Oleocanthal'ın kanser hücreleri için ölümcül olduğu da kanıtlanmıştır.

Yüksek Polifenol İçeriği Önemlidir

Kardiyovasküler hastalığı ve hipertansiyonu olan bireyler, daha az polifenol içeren Natürel Sızma Zeytinyağılara kıyasla yüksek polifenol içerikli Natürel Sızma Zeytinyağıları tüketirken daha iyi sonuçlara sahipti. Natürel sızma zeytinyağındaki polifenol miktarı zamanla doğal olarak azaldığından, daha yüksek polifenol sayısına sahip yağlar da daha uzun bir raf ömrü sağlar.

Bol polifenollerle birleşen yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri, sızma zeytinyağını oksidasyona karşı oldukça dirençli kılar, böylece yağın ısıtılması sırasında kanserojen bileşenlerin oluşması olasılığını azaltır.

*Bu içerik tamamen fikirdir ve yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Tıbbi tavsiye sağlamak veya kişisel bir doktorun tıbbi tavsiye veya tedavisinin yerini almak amaçlanmamıştır. Bu içeriğin tüm izleyicilerine, belirli sağlık sorularıyla ilgili olarak doktorlarına veya kalifiye sağlık uzmanlarına danışmaları tavsiye edilir. Ekrandaki kişiler veya bu içeriğin yayıncısı, bu eğitim içeriğindeki bilgileri okuyan veya takip eden herhangi bir kişi veya kişinin olası sağlık sonuçlarından sorumlu değildir. Bu içeriğin tüm izleyicileri, özellikle reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar kullananlar, herhangi bir beslenme, takviye veya yaşam tarzı programına başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı RİNASCİTA TİCARET VE TARIM LİMİTED ŞİRKETİ' ne aittir. Bunlar herhangi bir şekilde izinsiz kopyalanamaz, üzerlerinde değişiklik yapılamaz ve yayınlanamaz. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı